Chelsea trøjer 2014-15

[gdl_gallery title=”chelsea-trojer” width=”225″ height=”225″ galid=”1″ ]

[afp id=”77″]

Chelsea trøjer og farver

Chelsea har altid båret blå skjorter, selv om de oprindeligt brugte en mere grøn-blå farve. Den grøn-blå trøje blev erstattet af en kongeblå udgave efter første verdenkrig.  I 1960’erne skiftede Chelsea-manager, Tommy Docherty,  sættet igen. Det blev ændret til blå shorts (som er forblevet lige siden ) og hvide sokker. Det gjorde klubbens farver mere moderne og med et særpræg , da ingen andre større klubber har brugt denne kombination. Dette sæt blev først skiftet i løbet af 1964-1965 sæsonen, og siden da har Chelsea båret hvide sokker med deres hjemmebane spillersæt bortset fra en kort periode fra 1985 til 1992 , hvor blå sokker blev genindført. Nu er sættet igen helt blåt fra top til tå. Læs mere om de tre Chelsea trøjer her:

Hjemmebanetrøjen(Blå): Forever Blue

Hjemmetrøjen er lavet i et stribet design, som tager inspiration fra slutningen af 1980’erne og starten af 1990’erne. Med en mørk og lys nuance af blå på frontsiden, og en bagside lavet i den karakteristiske kongeblå farve, blander denne hjemmebanetrøje det bedste fra to tider.

Udebanetrøjen(Gul):

[afp id=”83″]

Adidas som igen i år står bag Chelsea trøjen har fundet inspiration i historiebøgerne. Chelseas udebanetrøje har fået en polo inspireret krave, som bringer retrolooket frem. Adidas har sædvanen tro brugt de bedst teknologiske tekniker, ClimaCool, som gør den vand og fugt afvisende.

Tredje trøjen(blå/turkis)

[afp id=”84″]

Adidas ide med trejde trøjen er at give den et ungdommeligt og frisk udtryk. Den indeholder den mørke navy blå, som første gang blev brugt i sæsonen 2009/10, da Chelsea vandt Premier League ig FA-cuppen. Den mørke navy blå på Chelsea trøjen er suppleret med en turkis farve, som skulle symbolisere den stemning udtrykt i lydbølger, som Chelseas fansene  laver hver gang på udebane.

[youtube height=”600″ width=”800″]https://www.youtube.com/watch?v=K44k9GTx6nc[/youtube]