Fodbold i london 2024-25

Fodboldrejser til London 2024/2025 – Sådan gør du!

Fodboldrejser til London 2024-2025

London er fodboldens Mekka! Du finder næppe en destination i Verden, som byder på så mange fodboldklubber i de øverste ligaer, som London gør. En fodboldrejse til London vil opfylde alle dine ønsker på både fodbold, shopping, lækre restauranter, pubs og turistattraktioner.

 

Fodboldrejser til London - flickr - Crystian Cruz
Foldboldrejser til London er en af de primære grunde til, at turisterne strømmer til London. Du kan på en fodboldrejse til London se hele 12 professionelle fodboldklubber, hvilket gør London til et fodboldmekka for fodboldfans. Foto: flickr.com – Crystian Cruz

Fodboldrejser til London Starter Her!

Sådan Planlægger Du Din Fodboldrejse til London

1) Vælg Kamp

På forsiden af Londonklubber.dk finder du en oversigt over alle kampene i London, som er fastlagt i forhold til TV-kampe. Kampe uden for de nævnte måneder kan ændres.

2) Lav en Fodboldrejse

Tjek først klubbens hjemmeside for billetter. For Premier League-klubber kan det være svært at få billetter direkte, så vi sammenligner priser fra billetbureauer og rejseudbydere. På vores billetsider finder du information om, hvordan du køber billetter eller planlægger en samlet fodboldrejse til London (billetter, hotel og måske fly).

3) Book Hotel og Fly

Det er nemt og hurtigt at flyve til London fra Danmark, og du kan finde billige returflyvninger for under 300 kr. og jeg bruger stort set altid Momondo til mine søgninger efter flybilletter og Hotels.com  til at finde hoteller. Vi har også anbefalinger til hoteller i forskellige prisklasser nederst på siden. Husk, at hoteller i London normalt har en lavere standard end i Danmark.

4) Køb Transport til og fra Lufthavnen i London

De fleste flyvninger fra Danmark lander i Stansted eller Gatwick lufthavn. Brug Stansted Express eller Gatwick Express for hurtig transport til centrum, og book billetter tidligt for at spare penge. Erfaringen rejsende kan bruge Southern for en billigere, men lidt langsommere, mulighed.

Fodboldbilletter i London

At købe billetter til fodboldkampe i London kan være en jungle. Vi har lavet en guide til alle 12 fodboldklubber i London for at hjælpe dig. For Premier League-klubber kræver det ofte held og timing at få billetter direkte gennem klubben, og det kan være nødvendigt at registrere sig og købe medlemskab. Championship, League One, League Two og National League klubber har bedre muligheder for at købe direkte.

Fastlæggelse af TV-Kampe i Premier League for 2024/25

Periode med kampePeriode for fastlæggelse af TV-kampe
August/September5. Juli
Oktober22. Juli – 19. August
November2. September – 13. September
December/Januar16. September – 14. Oktober
Februar14. November – 9. December
Marts2. Januar – 24. Januar
April27. Januar – 28. Februar
Runde 3517. Marts – 21. Marts
Runde 3624. Marts – 28. Marts
Runde 3731. Marts – 4. April
Runde 38Efter runde 37

Sammenlign Fodboldbilletter og Fodboldrejser

Da det kan være svært at købe billetter direkte fra klubben, har vi samlet pålidelige billetbureauer på Londonklubber.dk. Her kan du sammenligne priser og finde de bedste tilbud.

Premier League Klubbers Billetter

 • Arsenal: Køb billetter til Arsenal på Emirates.
 • Brentford: Køb billetter til Brentford på gTech Community Stadium.
 • Chelsea: Køb billetter til Chelsea på Stamford Bridge.
 • Crystal Palace: Køb billetter til Crystal Palace på Selhurst Park.
 • Fulham: Køb billetter til Fulham på Craven Cottage.
 • Tottenham Hotspur: Køb billetter til Tottenham på Tottenham Hotspur Stadium.

Championship Klubbers Billetter

 • Millwall: Køb billetter til Millwall på The New Den.
 • QPR: Køb billetter til QPR på Loftus Road.

League One Klubbers Billetter

League Two Klubbers Billetter

National League Klubbers Billetter

 • Barnet FC: Køb billetter til Barnet FC på The Hive Stadium.

Hotelanbefalinger i London

 • The Strand Continental (budgetvenligt): Perfekt til dem, der kun har brug for en seng og et bad. Prisvenligt og centralt placeret.
 • The Days Inn – Paddington (komfortabelt): Ideelt for par og familier, med værelser med eget bad og morgenmadsbuffet inkluderet.
 • Melia White House (luksus): Centralt placeret, ideelt for dem, der ønsker komfort og luksus.

Transport i London

Køb et Oyster Card ved ankomst for billigere og nemmere transport. Oyster Card kan bruges til både tog og bus og kan optankes på alle togstationer. Du kan også bruge Visakort i Tuben.

Millwall The Den

Viste du om London:

 • Der tales over 300 forskellige sprog i London
 • Big Ben er faktisk kun klokken, selve tårnet hedder The Clock Tower
 • At 1.265.000.000 mennesker bruger London Underground hvert år!

Transport i London

Det kan klart anbefales, at første gang du har muligheden for det, så køb et Oyster Card. Det koster £5 og kan købes i stort set alle togstationer. Oyster Card’et fungerer som Rejsekortet i Danmark, og kan bruges til både tog og bus. Du kan optanke dit Oyster Card på alle togstationer. Det vil spare dig for MANGE penge på din Londontur.

10 Gode Rejsefif til London – Ikke fodboldrelateret – på Engelsk