Premier League trøjer 2021/22

Premier League trøjer 21-22

Premier League klubberne er begyndt at offentliggøre fodboldtrøjerne for næste sæson…

Premier League sæsonen er kun lige afsluttet, men flere af klubberne har allerede præstenteret og spillet i klubbens nye fodboldtrøjer for 21/22 sæsonen.

Se alle de nye og friske Premier League trøjer for 2021/22 som er blevet offentliggjorte.

Londonklubbernes trøjer præsenteres selvfølgelig først…

Arsenal

Arsenals nye udebanetrøje fra Adidas. Designet er hentet fra den ikoniske trøje, som klubben spillede i, da de i 1971 vandt the double. Den gule trøje med det navy-farvet trim på kraven og ærmerne. Kanonen erstatter det nuværende logo, hvilket tager én med tilbage i tiden, og som selvfølgelig var på den ikoniske 1970/71 trøje.

Chelsea

Den nye Chelsea trøje 2021-22, som igen i år er produceret af Nike. Siden 2010 har Nike brugt genbrugsplastik til at producere deres fodboldtrøjer. Hvert år, har Nike genanvendt 1 million plastikflasker fra lossepladser og opskyllet fra vand og genbrugt dem til polyester.

Chelsea trøjen 21/22 er i designet inspireret af det abstrakte og kalejdoskopiske fra optiskillusions kunst. Trøjen er Chelsea blå med en gul delt lodret stribe på siden, samt monogrammet “CFC” også i gult ved nakken. Det gule går også igen på selve Nike logoet på fronten.

Crystal Palace

Kommer snart

Tottenham

Nike’s tredje sæson med Tottenham, vil de se bl.a. Harry Kane, Dele Alli, Eric Dier, Toby Alderweireld og Hugo Lloris iklædt Nike Vapor trøjer, som bliver deres primær i både Premier League og i Champions League. De nye Nike Tottenham trøjer er med Aeroswift technologi, som er Nike’s mest avanceret teknologi for at fremme præstationen hos spillerne.

Den nye Tottenham trøje er i klassisk og helt “rene” lilywhite. Tottenham Hotspurs logo er igen sat “fri”, da logoet for nogle sæsoner siden blev lukket inde i et skjold.  Tottenham og Nike logoet er i navy, mens sponsoren AIA er i rødt..

West Ham

https://twitter.com/WestHam/status/1417408950258053120

Brighton

Everton

https://twitter.com/Footy_Headlines/status/1413401575486365698

Kommer snart

Liverpool

Liverpool FC har præsenteret deres hjemmebanetrøje til næste sæson og spillede i den i sæsonens sidste kamp mod Crystal Palace.

Manchester City

Manchester United

Newcastle