Premier League trøjer 2020/21

Premier League trøjer 21-22

Arsenal, Chelsea, Crystal Palace, Liverpool, Man City, Man Utd, Newcastle, West Ham, Tottenham, Wolves har offentliggjort hjemmebanetrøjerne for næste sæson…

Premier League sæsonen er kun lige afsluttet, men flere af klubberne har allerede præstenteret og spillet i klubbens nye fodboldtrøjer for 20/21 sæsonen.

Se alle de nye og friske Premier League trøjer for 2020/21 som er blevet offentliggjorte.

Londonklubbernes trøjer præsenteres selvfølgelig først…

Arsenal


Arsenals trøje for sæsonen 2020/21 hylder Gunners ‘geometriske emblem, som klubben brugte mellem 1936 og 1949.

Adidas står igen bag trøjen, som er bevaret i den ikoniske røde trøje med hvide ærmer. På kroppen er der en chevron grafik, ser er inspiret af et “A” indeni.

Arsenals nye sort/hvide målmandstrøje kan du se her

Chelsea

Nike siger, at Chelseas nye hjem og udebanetrøjer indeholder klubbens nye sponsor, telekommunikationsselskab 3, og er inspireret af Londons “lange tilknytning til skræddersyning og deres udsøgte håndværk”.

Den blå hjemmetrøje har et sildebensmønster samt en mørkeblå rund krave og ærmebånd. Den marineblå trim strækker sig ned langs siden af ​​skjorten og shortsene, mens sokkerne er hvide.

Crystal Palace

Tottenham

Tottenham har frigivet deres nye Nike hjemme- og udebanesæt – begge konstrueret med genanvendt polyesterstof fra gamle plastflasker – som de siger at repræsenterer “en moderne streetwear-stil, ved hjælp af spændende nye farver og fed grafik”.

En traditionel hvid hjemmetrøje i år har et strikkemønster med blokke af blå på skulderen og en gul stribe rundt om en v-hals krave. Blå shorts og hvide sokker – også med gule accenter – fuldender udseendet.

Et mørkegrønt udebane-sæt indeholder blink af neonrosa og gul.

West Ham

Den populære London-baserede Premier League-klub West Ham United Football Club har afsløret deres hjemmebanetrøje for 2020/21. Umbro står igen bag West Ham trøjen, som forøvrigt i år har 125-års jubilæum.

The Hammers 20/21 er baseret på den trøje, der blev båret af WHUFC i 1960’erne.
Perioden betragtes som den største i deres, da de vandt FA Cup 1964, League Cup i 1966, og 1965 UEFA Cup Winners ‘Cup. Tre West Ham-spillere var også med på det engelske landshold, der vandt Verdensmesterskabet i 1966.

West Hams hjemmetrøje 2020/21 har et skræddersyet afrundet halsdesign i klubbens berømte claret og himmelblå. Der er broderet 125-års jubilæumskam på brystet ved West Ham logoet og “125” øverst på ryggen

Everton

Everton har afsløret deres 2020/21 hjemmetrøje fra den nye og danske producent – Hummel.

Toffees ‘traditionelle kongeblå trøje har Hummels logo på tværs af skuldrene og ærmerne og hylder klubbens ikoniske Z-Cars-hymne med et billede af sangens soundbar præget diagonalt over skjorten. Shorts og sokkerne er hvide med blå kontrast.

Liverpool

Premier League mestrene fra Liverpool har præsenteret deres hjemmebanetrøje til næste sæson, hvilket er deres første med deres nye producent fra, Nike.

Liverpools hjemmetrøje til den nye sæson er udstyret med en v-hals krave med en subtil flisemønster og hvid trim i et nik til klubbens historie. Teal og hvid – som også pryder ærmerne på den nye hjemmeskjorte – er farver, der er blevet brugt gennem klubbens historie siden 1892. Teal er også en farve, der repræsenterer byen Liverpool.

Halsbåndet har et ’96’ emblem omgivet af evige flammer, der sidder stolt til minde om de 96 børn, kvinder og mænd, der mistede deres liv i Hillsborough.

Virgil van Dijk sagde: “At gå ud som mestre næste sæson i dette sæt bliver virkelig specielt.”

Manchester City

Man Citys nye Puma hjemmebanetrøje er udstyret med en “mosaik” mønster, hvilket er en hyldest til byens “sammensmeltning af kunst, industri, musik, mode, støj og farve”.

Sættet er komplet med hvide shorts og lyseblå strømper.

Manchester United

ADIDAS’ Manchester United trøje 2020-21

Adidas er producenten bag den nye Manchester United trøje 2020-21, og har naturligvis holdt trøjen i den ikoniske røde farve, men med en sort-gul stribe-grafik, samt de hvide ADIDAS logoer. De 3 striber, der er placeret på skuldrene på trøjen, er også hvide.

Inigo Turner, designdirektør hos Adidas, sagde: “For this season, we researched the values and iconography that connect athlete and fan, and looked to fuse these with modernity and innovation, to create something that connects the people and stands for unity.”

“We pretty quickly landed on the crest as it is the representation of the heart and passion of the club, it is symbolic and iconic across the world. It is significant as the first component added to each design, and one that makes up the threads of the shirt design for the 2020/21 season.”

Newcastle

https://twitter.com/NUFC/status/1286289565024751617

Newcastle United har præsenteret deres friske Puma-sæt til 2020/21. The Magpies bar det for første gang i deres sidste kamp mod Premier League-mestrene fra Liverpool.

Adidas-sættet har klubbens ikoniske sorte og hvide striber med tyndere lodrette bånd “der opretholder et klassisk Newcastle United-look”.

Sheffield United

De ikoniske røde og hvide striber fra Sheffield United forbliver på deres nye hjemmebanetrøjer, med tilføjelsen et hvidt panel øverst på trøjen og langs armene.

En trøje med sort krave er med til at give trøjen et nyt look. Shortsene er også sorte, mens strømperne er røde.

Southampton

Trøjeproducenten, Under Armour, har markeret Southamptons 135-års jubilæum med tilbagevenden af ​​klubbens ikoniske sash-sæt, der først blev brugt tilbage i 1885.

Den nye trøje – med en hvid ramme på en rød skjorte – blev båret i en sidste sejr over Sheffield United.

Southamptons udebanetrøje går tilbage til den marineblå farve, der blev brugt til holdets shorts og sokker gennem meget af klubens tidlige historie, fra 1891 helt igennem til 1950. Accenter af gult og ensfarvet blåt er et nikket til klubbens sejr i FA Cup i 1976.

Wolverhampton

Wolves ‘nye hjemmetrøje, produceret af adidas, vender tilbage til kombinationen guldtrøje, sort shorts og guldstrømper. Trøjen har en tonal grafik.