Fodboldrejser til London

Fodboldrejser til London 2022/2023 – Sådan gør du!

Fodboldrejser til London 2022-2023

London er fodboldens Mekka! Du finder næppe en destination i Verden, som byder på så mange fodboldklubber i de øverste ligaer, som London gør. En fodboldrejse til London vil opfylde alle dine ønsker på både fodbold, shopping, lækre restauranter, pubs og turistattraktioner.

Fodboldrejser til London - flickr - Crystian Cruz
Foldboldrejser til London er en af de primære grunde til, at turisterne strømmer til London. Du kan på en fodboldrejse til London se hele 12 professionelle fodboldklubber, hvilket gør London til et fodboldmekka for fodboldfans. Foto: flickr.com – Crystian Cruz

Hold dig opdateret – Læs rejsevejledningen for England – Udenrigsministeriet

Husk at holde dig opdateret, når og inden du bestiller en fodboldrejse til London i disse corona-tider. Det er også en god idé, at tjekke op med sit forsikringsselskab, hvordan du er forsikret i udlandet, hvis uheldet skulle være ude.
Udenrigsministeriet har udviklet en App – “Rejseklar“, hvor du nemt kan tjekke op på rejsevejledningen til England. Ellers læs mere på Udenrigsministeriets hjemmeside om rejser til Storbritannien:
https://um.dk/da/rejse-og-ophold/rejse-til-udlandet/rejsevejledninger/storbritannien/


Fodboldrejser til London starter HER!

Sådan gør jeg, når jeg skal på fodboldrejse til London

1) Find enten en kamp, som du ønsker at se eller se udvalget af kampe i den periode du er afsted i 

På forsiden af Londonklubber.dk er der en oversigt over alle kampene i London, som er fastlagte i forhold til TV-kampe. De kampe som ligger i de IKKE nævnte måneder på forsiden er ikke fastlagte endnu og kan derfor ændres en eller to dage.

2) Lav selv fodboldrejse eller købe en samlet fodboldrejse

Der er en større generel beskrivelse af fodboldbilletter i London neden for denne liste. Men overordnet, så kig først hos klubben. Det kan dog være besværligt til primært Premier League klubberne, at få billetter via klubben. Vi sammenligner derfor billet- og fodboldrejsepriserne. Gå ind på den klub du ønsker at tjekke op på, så guider vi dig via vores billetsider.  Nogle gange kan det godt svare sig at købe en samlet fodboldrejse til London (fodboldbillet, hotel og måske fly)

3) Find hotel og flybilletter – Lav selv fodboldrejser 

Det er nemt, hurtigt og billigt at flyve til London fra Danmark. Lufthavnene i København, Århus, Billlund og Aalborg har daglige eller næsten daglige flyvninger til London. Er du heldig, så kan du nappe en retur for under 300 kr.
Jeg bruger stort set altid Momondo til mine søgninger efter flybilletter.

Der er rigtig mange hoteller i London. Jeg har lavet nogle et par anbefalinger i forskellige prisklasser allernederst på denne side. Ellers er det bare at hoppe på Hotels.com og søge efter hoteller og læse anbefalinger. Husk på, at hotellerne i London normalvis er en stjerne under end det vi forventer i Danmark.

4) Køb transport til og fra Lufthavnen i London hurtigst muligt

Normal flyver man til enten Stansted Airport eller Gatwick Airport fra Danmark. Begge lufthavne er nemme at komme til og fra. Til og fra Stansted Airport kan nemmest gøres med toget Stansted Express, jo før du booker jo billigere kan du få det (Billettype: Open Return). Det samme gøres fra Gatwick med toget Gatwick Express. Den mere erfarne rejsende, kan gøre det lidt billigere med Southern. Der er dog 10 min længere rejsetid grundet flere stop, men og så lidt billigere. Billetterne købes ved automaterne ved toget i lufthavnen.

Fodboldbilletter i London

Det kan være en jungle at købe fodboldbilletter til kampene i London og der er en del punkter man skal være opmærksomme på, når man arrangerer fodboldrejser til London. Vi har derfor hos Londonklubber.dk lavet en guide til alle 12 fodboldklubber i London. Generelt for Premier League klubberne, så skal der en god portion held til for at købe billetter direkte gennem klubben. Det kræver først og fremmest at man registrerer sig på klubbens billetside. Oftest kræver det at man køber medlemskab i klubben og er klar den dag klubben sætter billetterne til salg, normalt mellem 4-6 uger før kampstart.

Hos nogle klubber gælder dog et loyalitets point-system. Her har de fans, som har købt billet før nemlig første ret. Det gør naturligvis, at det vanskeliggøre det for fodboldturister, men det bevarer samtidig den gode stemning på stadionet, jo flere lokale fans der er.
Netop den lokale opbakning findes specielt i The Championship, League One, League Two og National League. Her er chancerne for at købe direkte gennem klubben ret store og skal ALTID undersøges først, før man køber via bureau.

Sammenligner fodboldbilletter og fodboldrejser

Eftersom det kan være vanskeligt at købe direkte gennem klubben, så har vi på londonklubber.dk samlet en række pålidelige og servicemindede billetbureauer, som sikkert og nemt kan skaffe dig adgang til de forskellige fodboldkampe i London. Vi har inde på klubbernes billetguides sammenlignet priserne, så du let kan overskue prisen og ikke kommer til at betale mere for din fodboldrejse til London end du burde!

Premier League klubber

[toggle_box]
[toggle_item title=”Fodboldrejse til Arsenal FC” active=”true”]

Arsenal

Arsenal FC er lokaliseret i nordlondon, hvor også klubbens absolutte rival, Tottenham Hotspur, også holder til. Arsenal er den mest vindende londonklub gennem tiderne, og fik i 2003/04 skrevet sig i historiebøgerne, da klubben gik ubesejret gennem Premier League og selvfølgelig vandt mesterskabet.  Arsenal har siden da ikke vundet mesterskabet, men har fået en del trofæer i de engelske cups. Arsenal blev grundlagt i 1886 i sydlondon af arbejderne på en våbenfabrik i Woolwich. I 1913 flyttede klubben til nordlondon. Klubben spiller på Emirates Stadium.

Arsenal Rejseguide: Læs mere i vores rejseguide. 

Arsenal billetter: Sådan køber du billetter til Arsenal på Emirates

[/toggle_item]
[toggle_item title=”Fodboldrejse til Brentford” active=”false”]

Brentford

På en fodboldrejse til londons nye dansker-klub, Brentford, kan du opleve tidligere Brøndby træner, Thomas Frank, som førsteholdstræner, mens der også er en stor flok danske spillere i truppen. Henrik Dalsgård huserer bl.a. på venstre back, mens spillere som Emiliano Marcondes oftest optræder på bænken. De rød-hvid stribede fra Brentford F.C spiller i landets næstbedste række, The Championship. Brentford F.C. blev stiftet i 1889, og klubben ligger i det vestlige London i bydelen Hounslow. De spiller på Griffin Park(12,763), hvilket de har gjort siden 1904. Brentfords kælenavn er “The Bees,” hvilket også kan ses på logoet. Klubben har store planer, og i 2020 står deres nye stadion klar, hvor der bliver plads til 20.000 tilskuere.

Brentford Rejseguide: Læs mere i vores rejseguide. 

Brentford billetter: Sådan køber du billetter til Brentford på Brentford Community Stadium

[/toggle_item]

[toggle_item title=”Fodboldrejse til Chelsea” active=”false”]

Chelsea FC

Chelsea FC er lokaliseret i vestlondon, hvor også en anden Premier League klub holder til, Fulham FC.  Chelsea blev grundlagt i 1905 og spiller på Stamford Bridge, som blev indviet allerede i 1887. Chelsea blev i 2003 købt af den russiske rigmand, Roman Abramovich, og har siden da vundet 4 mesterskaber, samt Champions League. Der er altid en fantastisk stemning på “The Bridge” og derfor er en fodboldrejse til Chelsea også altid en oplevelse for livet.

Chelsea  Rejseguide: Læs mere i vores rejseguide. 

Chelsea billetter: Sådan køber du billetter til Chelsea på Stamford Bridge

[/toggle_item]

[toggle_item title=”Fodboldrejse til Crystal Palace” active=”false”]

Crystal Palace

The Eagles blev stiftet af arbejderne på The Crystal Palace, som oprindelig var en bygning i Hyde Park men blev flyttet syd for Themsen i 1905. Crystal Palace har siden 1924 haft hjemmebane på Selhurst Park (26,309). Klubben har altid pendlet mellem Premier League og League 1. Crystal Palace har tre kælenavne: Eagles, Palace eller Glaziers. Crystal Palace plejer de lokale fans, og med en fodboldrejse til Crystal Palace, så oplever du fed stemning og en masse englændere på tribunen.

Crystal Palace Rejseguide: Læs mere i vores rejseguide. 

Crystal Palace billetter: Sådan køber du billetter til Crystal Palace på Selhurst Park

[/toggle_item]

[toggle_item title=”Fulham” active=”false”]

Fodboldrejse til Fulham

De hvide fra Fulham er den ældste professionelle fodboldklub i London. Klubben blev stiftet i 1879, som Fulham St Andrew’s Church Sunday School F.C af medlemmer fra kirken St. Andrews, Fulham Fields. Kirken står stadig i Fulham.  Klubbens trøjer var dengang halvt røde og halvt hvide. I dag spiller Fulham i hvidt med lidt sorte mønstre. Fulham har siden 1896 spillet på Craven Cottage, som i dag kan rumme 25.700 tilskuere. Craven Cottage ligger lige ud til Themsen. Fulham går også under navnet “The Cottagers” eller “The Whites.” Fulham deler vestlondon med Chelsea.

Fulham Rejseguide: Læs mere i vores rejseguide. 

Fulham billetter: Sådan køber du billetter til Fulham på Craven Cottage

[/toggle_item]

[toggle_item title=”Fodboldrejse til Tottenham Hotspur” active=”false”]

Tottenham Hotspur

Tottenham Hotspur, Spurs, er nordlondons anden store fodboldklub. Der er store ambitioner i Tottenham i disse år. Deres tidligere stadion White Hart Lane blev rykket ned og nu står det nye Tottenham Hotspur Stadium klar i løbet af 18/19 sæsonen. Stadionkapaciteten(62.062) er selvfølgelig lidt større end Arsenals Emirates. Indtil åbningen af det nye stadion spiller The Spurs stadigvæk på Wembley. Med en fodboldrejse til London og Tottenham, så vil du opleve enten Wembley eller et sprit nyt stadion i nordlondon!

Tottenham Rejseguide: Læs mere i vores rejseguide. 

Tottenham billetter: Sådan køber du billetter til Tottenham

[/toggle_item]

[toggle_item title=”Fodboldrejse til West Ham United” active=”false”]

Fodboldrejse til West Ham

West Ham er en af “kult”klubberne i London og er bl.a. kendt for deres “Blowing bobles” (sang), som synges på fulde kraft, når sæbeboblerne inden kampstart blæses ud over spillergangen. West Ham blev grundlagt i 1895 og hører nu hjemme på Det Olympiske Stadion i Stratford, London. West Ham har lejet stadionet i 99 år med en årlig leje på kun £2,5mio. Stadionet kan rumme op til 60.000 tilskuere. Stemningen er dog ikke så intens, som på det gamle Boylen Ground. Dog er en fodboldrejse til West Ham en kæmpe oplevelse og skal prøves mindst en gang i livet.

West Ham Rejseguide: Læs mere i vores rejseguide. 

West Ham billetter: Sådan køber du billetter til West Ham på London Stadium

[/toggle_item]

[/toggle_box]

The Championship klubber

[toggle_box]
[toggle_item title=”Charlton Athletic” active=”false”]

Charlton Athletic

Vil du opleve ægte britisk fodboldstemning på din fodboldrejse til London, så er Charlton Athletic et rigtig godt bud. Klubben fra SE7 –  sydøstlige London spiller i denne sæson 18/19 i League One. Klubben som engang spillede Premier League med bl.a. Claus Jensen på banen, har stadig et af de klassiske stadions med nogle fantastiske og lokale fans. Det er forsat et favorit stadion her hos londonklubber.dk.

Charlton Athletic Rejseguide: Læs mere i vores rejseguide. 

Charlton Athletic billetter: Sådan køber du billetter til Charlton på The Walley

[/toggle_item]

[toggle_item title=”Millwall” active=”false”]

Millwall

På en fodboldrejse til London, så er det et MUST at opleve Millwall live på hjemmebanen The Den i Bermondsey, Sydlondon.  Stort set alle fodboldfans i verden kender klubben, som ligger syd for Themsen. Det er normalt ikke pga. at Poul Hübertz spillede i klubben i 2006-2007 sæsonen. En del af klubbens hardcore fans havde i en lang periode et kedeligt ry, da der altid var optøjer til klubbens kampe. Det sker heldigvis i sjældent grad i dag, da politiet møder talstærkt op til kampene på The Den og er dermed helt sikkert at gå til bol. Millwall spiller i den engelske Championship.

Millwall Rejseguide: Læs mere i vores rejseguide. 

Millwall billetter: Sådan køber du billetter til Millwall på The New Den

[/toggle_item]
[toggle_item title=”Queens Park Rangers” active=”false”]

Queens Park Rangers

En fodboldrejse til QPR giver en oplevelse på et af de få gamle stadions, Loftus Road, hvor størst delen af fans er lokale londoners. Hverken Loftus Road eller området omkring “White City”, hvor også BBC holder til, er alt for poleret og man får derfor også oplevelsen af det rigtige London. Klubben fra W12 har store ambitioner, og klubben vil gøre alt for at rykke op i den bedste engelske liga igen. QPR har også stadig en spændende trup, som er ledet af rutinerede Steve McClaren. QPR spiller på Loftus Road, som kun har plads til 18.000 tilskuere. Loftus Road er dog en fed oplevelse, hvor man stadig kan opleve nostalgien på det intime stadion. Op til denne sæson har klubben endnu ikke udsolgt af sæsonkort og hvilket klubben har gjort de seneste sæsoner.

Queens Park Rangers Rejseguide: Læs mere i vores rejseguide. 

Queens Park Rangers billetter: Sådan køber du billetter til QPR på Loftus Road

[/toggle_item]

[/toggle_box]

League One klubber

[toggle_box]
[toggle_item title=”AFC Wimbledon” active=”false”]

AFC Wimbledon

Stort set alle fodboldfans i verden kendte Wimbledon FC, som lå syd for Themsen. Wimbledon FC blev i 80’erne og 90’erne kendt som “The Crazy Gang,” hvor spillere som Vinnie Jones og Dennis Wise spillede den hårde og kontante fodboldstil. Wimbledon FC blev i 2003 overtaget af en række investorer, som flyttede klubben 100km uden for London til Milton Keynes. Det var ikke specielt populært blandt fansene. Derfor oprettede fansene AFC Wimbledon, som i dag spiller på Kingsmeadow i Wimbledon med plads til 4850 tilskuere. På en fodboldrejse til Wimbledon vil du opleve ægte britisk fodbold.

AFC Wimbledon Rejseguide: Læs mere i vores rejseguide. 

AFC Wimbledon billetter: Sådan køber du billetter til Wimbledon på Kingsmeadow

[/toggle_item]

[/toggle_box]

League Two klubber

[toggle_box]

[toggle_item title=”Leyton Orient” active=”false”]

Leyton Orient

Leyton Orient spiller på Brisbane Road. Stadionet er sjældent mere end halvfyldt, så det er ingen problemer at få billetter til Leyton Orients kampe. Billetterne koster fra £16 til £30 for voksne alt efter, hvor man vil sidde på stadionet.  Det er lidt billigere at bestille online via klubbens hjemmeside end at købe dem på kampdagen(ca. £2 ekstra.)

Har du børn med på stadionet, så anbefaler vi, at I booker/køber pladser på The Baskin Robbins Family North Stand. Er du ude efter de mere traditionelle pladser på langsiden, så er det enten West Stand eller East Stand, som du skal finde plads på.

Leyton Orient Rejseguide: Læs mere i vores rejseguide. 

Leyton Orient billetter: Sådan køber du billetter til Leyton Orient på Brisbane Road

[/toggle_item]

[/toggle_box]

National League klubber

[toggle_box]
[toggle_item title=”Barnet FC” active=”false”]

Barnet FC

Barnet FC Rejseguide: Læs mere i vores rejseguide. 

Barnet FC billetter: Sådan køber du billetter til Barnet FC på The Hive Stadium

[/toggle_item]

[/toggle_box]

London

London Calling! Den engelske hovedstad er med sine over 8mio indbyggere ikke bare en storby, men en metropol. Du kan stort set ALT i London, bare du har penge nok. London er da også en af de dyreste byer i verden, men turisterne strømmer stadig til byen. I 2017 slog London nemlig rekord, da byen blev besøgt af hele 19 mio turister!

Hotel anbefalinger i London

[column col=”1/3″]

The Strand Continental (∗)

Hotellet er perfekt til drengerøvsturen eller for dem som bare har behov for en seng og et bad.

Hotellet tilbyder 2,3,4,6 og 8 mands værelser. Hotellet fungerer som et Hostel, hvis man er tre personer og booker et 4 sengs værelse, så kan man forvente at få en gæst på sit værelse. Booker man til det antal personer man er, så får man sit eget værelse. Der er bad på gangen. Hotellet er fint og rent, men forvent ikke høj standard.

Sengene koster ca. 200kr pr nat, hvilket er meget billigt for at bo 2 minutter fra Covent Garden.

Der er endda gratis morgenmad(toast og kaffe) og værelserne er rene.

[button color=”#ffffff” background=”#80d742″ size=”medium” src=”https://londonklubber.dk/hotels/strand-continental”]Læs mere her[/button]

[/column]

[column col=”1/3″]

The Days Inn – Paddington (∗∗∗)

Hotellet er for par, familier eller venner, som gerne vil have værelse med eget bad og god seng.

Hotellet ligger i det populære Paddington, tæt ved Paddington Station, Hyde Park og Oxford Street. I dette område ligger mange fine turistklasse hoteller, som alle ligner hinanden. Værelserne er fine på dette hotel, hvor der også er tv og så er det incl. stor morgenmads buffet.  Der er gratis WIFI i fællesarealerne. I Paddington er et område, hvor der ikke er så travlt, som i det centrale London. Her er en masse grønne områder, indkøbs-muligheder og spisesteder.

Prisen pr. nat ligger på ca. 950 kr./nat for et dobbelværelse.

[button color=”#ffffff” background=”#80d742″ size=”medium” src=”https://londonklubber.dk/hotels/days-inn-paddington”]Læs mere her[/button]

[/column]

[column col=”1/3″]

Melia White House (∗∗∗∗)

Dette er for dig, som ønsker at bo rigtig godt i London med din ægtefælle eller familie.

Dette 4 stjernet hotel ligger centralt og tæt på Undergroundstationen “Euston Square.” Det er for dig, som gerne vil sove et godt sted i lækre omgivelser, venligt personale og inkl. wifi. Hotellet har fået 4,3 ud af 5 af brugerne.

Hotellet ligger i Marylebone. Her vil du opleve en mere chik side af London. Marylebone putter sig mellem Regent’s og Hyde Park og er ikke til at komme uden om for fashionistaer.

Priserne ligger på ca. 1400 kr./nat for et dobbeltværelse

[button color=”#ffffff” background=”#80d742″ size=”medium” src=”https://londonklubber.dk/hotels/melia-white-house”]Læs mere her[/button]

[/column]

Millwall The Den

Viste du om London:

[list type=”check”]

  • Der tales over 300 forskellige sprog i London
  • Big Ben er faktisk kun klokken, selve tårnet hedder The Clock Tower
  • At 1.265.000.000 mennesker bruger London Underground hvert år!

[/list]

Transport i London

Det kan klart anbefales, at første gang du har muligheden for det, så køb et Oyster Card. Det koster £5 og kan købes i stort set alle togstationer. Oyster Card’et fungerer som Rejsekortet i Danmark, og kan bruges til både tog og bus. Du kan optanke dit Oyster Card på alle togstationer. Det vil spare dig for MANGE penge på din Londontur.

10 Gode Rejsefif til London – Ikke fodboldrelateret – på Engelsk